×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

اخبار داغ

true
it is true
true
true
۳۰ درصد ایرانی‌ها هرگز به سینما نرفته‌اند؛ ۸۸ درصد به تئاتر

 

به گزارش قه لا  به نقل از فارس، نتایج نظرسنجی ملی اسفندماه مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در خصوص سینما رفتن مردم ایران نشان می‌دهد: ۳۰.۲ درصد مردم ایران تاکنون به سینما نرفته‌اند.

 

 

بر اساس این نظرسنجی، ۲۲ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند که آخرین باری که به سینما رفته‌اند کمتر از یک سال پیش بوده است، ۱۰.۴ درصد اعلام کرده‌اند آخرین بار بین ۱ تا ۳ سال پیش بوده که به سینما رفته‌اند. ۳۷.۵ درصد از پاسخگویان هم گفته‌ا‌ند از آخرین باری که به سینما رفته‌اند، حداقل بیش از ۳ سال می‌گذرد.

 

 

این مرکز درباره تئاتر رفتن مردم ایران هم نظرسنجی کرده است که بر اساس آن، ۸۸.۶ درصد مردم تا کنون به تئاتر نرفته‌اند!

 

 

نتایج نظرسنجی ملی اسفندماه ایسپا نشان می‌دهد: ۶.۳ درصد مردم هر چند سال یک بار به تئاتر می‌روند.۳.۱ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند سالی یک بار به تئاتر می‌روند، ۱.۳ درصد از پاسخگویان اعلام کرده‌اند هرچند ماه یک بار به تئاتر می‌روند.

 

 

۰.۵ درصد هم اعلام کرده‌اند هر ماه یک بار می‌روند و ۰.۲ درصد گفته‌اند هر ماه چند بار به تئاتر می‌روند.

 

 

به گزارش ده نگووباسی قه لا ، این وضعیت در شهرستان مریوان به مراتب نگران کننده تر است. بطوریکه مدیر سینما کردستان مریوان بارها اعلام کرده است که اگر وضعیت مراجعه کنندگان به سینمای مریوان هینگونه باشد چراغ تنهای سینمای مریوان برای همیشه خاموش خواهد شد. سینمایی که با چنگ و دندان خود را سرپا نگه داشته است، با سیلی قشری خاص و فرهنگی صورت خود را سرخ نگه داشته است و البته  برترین فیلم های کشور بدون مخاطب در این سینما  اکران می شود.

 

 

فاتح بادپروا چندین جلسه هم اندیشی با اصحاب رسانه و فعالان فرهنگی شهرستان برگزار کرد و سعی در آسیب شناسی و اندیشیدن راه چاره ای برگزار کرد که البته به راه حلی عملی نرسید.

 

 

چرا این مردم سینما نی روند؟ فیلم نمی بینند؟ چرا از تماشای تئاتر لذت نمی برند؟ چرا حاضر نیستند یک خط کتاب بخوانند ؟ چرا موسیقی گوش نمی دهند؟ و راستی چرا آهنگ هایی که در پایین ترین سطح و کلاس کاری قرار دارند و خزعبلاتی بیش نیست در فضای مجازی لایک های میلیونی می خورد؟

 

 

 

نگویم که وضعیت اقتصادی و استرس های ناشی از آن باعث وضعیت موجود است که اصلا باور ندارم و چند دلیل را برای بیان حرف و اثبات ادعایم ذکر می کنم. اول آنکه وضعیت معیشیتی مردم ایران تا چند سال اخیر که اقتصاد ایران در آستانه ورشکستگی قرار دارد ، وضعیت متوسط به بالایی بوده است، اما شاخص های فرهنگی در کشور همیشه در پایین ترین سطح ممکن بوده است. دوم آنکه همین فقر فرهنگی ، همینکه سینما نمی رویم ، همینکه تئاتر نمی بینیم و اندیشه نمیکنیم، همینکه کتاب نمی خوانیم خود باعث به وجود آمدن این وضعیت بد اقتصادی است. اگر مسئولان ما عمدتا مسئولان کم سواد و یا بیسوادی هستند از همین عوامل است. مگر مسئولانمان را فله ای از کهکشان دیگری وارد می کنیم؟ نه، خود ماییم که روزی مسئول می شویم و با بی سوادی خود کار را به اینجایی می رسانیم که اکنون رسیده است.

 

 

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false