×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

اخبار داغ

true
it is true
true
true
با کولبری به عنوان قاچاق برخورد نکنید/ کولبری در شان مردم کورد نیست ، ناچاری است / رونق تولید در کردستان و ایجاد اشتغال پایدار، تنها راه برچیده شدن این پدیده است

 

 

 

به گزارش قه لا ، متن کامل نامه به شرح زیر است:

 

 

جناب آقای عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر محترم کشور

ضمن عرض سلام و تحیات و خسته نباشید و آرزوی توفیق مستدام برای جنابعالی

 

 

تحریمهای ظالمانه آمریکا بر علیه کشور و همچنین شیوع ویروس منحوس کرونا در جهان و تحت تاثیر دادن اقتصاد جهانی در سطح کلان و ایجاد خسارات بزرگ در سطح بنگاه های خرد اقتصادی و تولیدی شرایط بسیار سخت و طاقت فرسایی را از نظر اقتصادی و معیشتی دامنگیر کشور و مردم ایران کرده است. بسیاری از خانوارهای ایرانی از نظر معیشتی دچار مشکلات فراوانی شده اند و با توجه به نزخ تورمی که توسط بانک مرکزی و سازمان آمار به صورت ماهیانه اعلام می شود قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته و اکثریت قاطع مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می کنند.

 

 

اما جناب آقای رحمانی فضلی وزیر محترم کشور، داستان در استان کردستان و چند استان غربی کشور تنها به تحریم های آمریکا و شیوع ویروس کرونا بر نمی گردد. نبود اشتغال ، فلج بودن چرخه تولید در استان های غربی کشور و در صد بالای بیکاری جوانان این استانها ، دردی مزمن و ریشه ایست که سالهای سال است مردم کردستان با آن دست و پنجه نرم می کنند ، تحریمها و شیوع ویروس منحوس کویید ۱۹ وضعیت را دو چندان بحرانی کرده است. در این شرایط سخت معیشتی شغل های کاذبی که هیچگاه در شان مردم کرد نبوده و نیست ایجاد شده است، که کولبری تنها یکی از این اشتغال های کاذبی است که امیدواریم با برنامه ریزی های علمی و اصولی و شکوفایی اقتصادی، روزی برسد که این پدیده برای همیشه برچیده شود و سهم واقعی این مردم از گلوگاه های مرزی اشتغال پایدار و رونق تولید باشد نه کولبری و دادن جان برای نان.

 

 

با این وجود متاسفانه هنوز به عنوان قاچاق به این پدیده نگریسته می شود و رفتارهای دوگانه دولت با این پدیده مایه تعجب است. از سوی بحث ثبت کولبران در سامانه ، بیمه کردن آنها و صدور کارت کولبری برای این عزیزان مطرح می شود که قطعا هیچ کمکی به رفع مشکل نخواهد کرد و فقط این پدیده را رسمیت خواهد بخشید، در حالی که انتظار داریم با برنامه ریزی و نگاهی دوراندیشانه وضعیت اشتغال استان به جایی برسد که دیگر با واژه ای به عنوان کولبری مواجه نباشیم چرا که در شان این مردم شریف نیست که ناچار باشند به قیمت جانشان نانی بر سر سفره خانواده ببرند. از دیگر سو همین عزیزانی که دولت در پی بیمه کردن و صدور کارت برای آنان می باشد به عنوان قاچاقچی مورد تعرض قرار می گیرند و بسیار پیش آمده علاوه بر نقص عضو و بسیاری مشکلات دیگر، کشته می شوند. توجه داشته باشید هر کولبری که به هر دلیلی کشته می شود سرپرست یک خانواده کم بر خوردار است که کشته می شود. فرزندانی که چشم به راه برگشتن پدرانشان هستند یتیم می شوند و این خود می تواند آسیبهای اجتماعی دیگری را در پی داشته باشد که پرداختن به آن در این نامه نمی گنجد.

 

جناب آقای رحمانی فضلی وزیر محترم کشور، بنده به عنوان نماینده یکی از شهرهای مرزی استان کردستان و رئیس شورای شهر مریوان که اتفاقا بخش زیادی از جوانان و تحصیلکردگان این شهر مشغول کولبری می باشند و متاسفانه محل ارتزاق بخش قابل توجهی از خانوارهای این شهر توریستی که یکی از پردرآمدترین مرزهای بین المللی کشور را نیز دارد، همین کولبری است با شما مکاتبه کرده ام و سعی در رساندن صدای مردم به گوش مسئولان ارشد کشوری را دارم. اینکه در استانی با این همه ظرفیت و شهری دارای پتانسل های فوق العاده در زمینه تجاری، توریستی و… آمار بیکاری در روز به روز درحال افزایش است یعنی بسترهای مناسب جهت بهره برداری صحیح از این منابع و پتانسیل ها ایجاد نشده است و نتیجه اش بیکاری و مشکلات اقتصادی شده و خواهد شد. پس مطمئنا کولبری نه تنها قاچاق نیست بلکه جبری است که کم کاری مسئولان باعث پیدایش آن شده است و به خودی خود وجود چنین جبر و پدیده ای می تواند سبب انتقاد جامعه به نسبت عملکرد مسئولان را در پی داشته باشد.

 

وزیر محترم کشور ما هیچگاه با وجود کولبری به عنوان یک شغل رسمی موافق نبوده و نیستیم و مردم کردستان انتظار دارند شرایط اقتصادی به نحوی شکوفا شود که جانشان را در ازای یک لقمه نان ندهند و کرامت انسانیشان در سایه کسب روزی حلال حفظ شود، اما در چنین شرایط و وضعیتی که خود شما بهتر به آن اشراف دارید هرگز قابل قبول نخوهد بود که با کولبران به عنوان قاچاقچی برخورد شود، به آنان و حقوق و کرامت انسانیشان تعرض شود، کشته شوند و این فرصت هرچند کوچک نیز از مردم جهت کسب روزی گرفته شود و به نمایندگی از شهروندان گرانقدر مریوانی مراتب اعتراض خود را به ان موضوع اعلام می دارم. امیدوارم علاوه بر برنامه ریزی دولتمردان جهت شکوفایی اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار، صدای ما را بشنوید و از تعرض به حقوق اولیه کولبران و حفظ کرامت انسانیشان اهتمام ورزید و دستورات و اقدامات لازم را مبذول بفرمایید.

 

 

عبدالله عبدی
ریاست شورای شهر مریوان

 

 

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false